Naša recenzia z nákupného portálu
Od klasickej sauny sa líšia predovšetkým teplotou a vlhkosťou. Je to vlastne teplote a vlhká kúpeľ, v ktorej je teplota 50 stupňov Celzia a stopercentnú vlhkosť.
Parný kúpeľ bola predchodcom klasickej sauny. Prvé zmienky sa objavujú v 11. a 12. storočí. Fínska sauna sa v tých časoch od dnešnej líšila. Bola to tzv. Dymová sauna. Vyznačovala sa tým, že vo vnútri bola úplne čierna od sadzí, pretože pri jej výhrevu sa dym valil z kachlí do miestnosti. Akonáhle bola zásoba kameňov v kachliach zahriata, prestalo sa kúriť, sauna sa umyla od sadzí a saunovanie mohlo začať. Zriedkavo sa s týmto typom môžeme stretnúť aj dnes.
Parný kúpeľ vyvíja vodnú paru pomocou generátora, tá potom zaisťuje 100% vlhkosť vzduchu pri nízkej teplote 30 - 50 stupňov Celzia. Toto prostredie má pozitívny vplyv na náš organizmus. Dôležitým procesom je striedanie horúčavy a chladu. Preto je dôležité ihneď po opustení pary dodržať fáze ochladenia. Čím dlhší sú ochladzovací prestávky, tým lepšie sú účinky zotavenie.
Parná sauna je výborná ako doplnok liečby astmy alebo porúch prekrvenia. Má pozitívny vplyv na horné cesty dýchacie a napomáha regenerácii svalov po zvýšenej záťaži. Prispieva k liečbe reumatizmu a navodzuje pocity uvoľnenia a klidu.Také napomáha ku krásnej a hebké pokožke.
Je určená hlavne pre tých, ktorí uprednostňujú vlhké teplo pred tým suchým a pre všetkých, ktorí nemajú radi vysoké teploty v saune. Využívajú ju aj tí, ktorí chcú jednoducho regenerovať. Dnes už sú k dispozícii v krytých bazénoch a aqvaparcích, v hoteloch a penziónoch. Môžeme ich tiež nájsť vo wellness a fitness centrách. Nie je ani nezvyčajné mať parný kúpeľ doma na súkromné účely.