Sauny na míru

Naša recenzia z nákupného portálu

Avatar Will R.
04.03.2024
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Very quick to help correct an error I made when ordering.
Avatar Alena Š.
07.12.2023
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Výborná komunikace
Avatar Boris S.
14.11.2023
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Rychlá expedice, vše opravdu skladem
Avatar Petr Ž.
01.09.2023
5.005.005.005.005.00
Výhody:
skvělá komunikace a rychlá dodávka
Avatar Jarmila H.
25.02.2023
5.005.005.005.005.00
Výhody:
rychlost doručení

Fínska sauna  

Fínska sauna a ako na správne saunovanie

Fínska sauna, má korene vo Fínsku a už dávno nie je len ich luxusom. Saunu dnes už môžete navštíviť kdekoľvek. Môžete ísť do verejnej sauny alebo si zaobstarať domáci saunu na mieru. Ďalej sú sauny vonkajšie alebo vnútorné. Či už sa rozhodnete navštíviť akúkoľvek je dôležité myslieť aj na to, že aj keď má sauna pozitívny vplyv na organizmus, predsa len je to záťaž pre telo. Preto vám poskytneme návod ako sa správne saunovať.

Niečo málo z histórie

Predchodcom sauny bola parný kúpeľ. Prvé zmienky sa objavujú v 11. a 12. storočí. Fínska sauna sa v tých časoch od dnešnej líšila. Bola to tzv. Dymová sauna. Vyznačovala sa tým, že vo vnútri bola úplne čierna od sadzí, pretože pri jej výhrevu sa dym valil z kachlí do miestnosti. Akonáhle bola zásoba kameňov v kachliach zahriata, prestalo sa kúriť, sauna sa umyla od sadzí a saunovanie mohlo začať. Zriedkavo sa s týmto typom môžeme stretnúť aj dnes.

Vzhľad sauny

Sauna je zvnútra vykladaná drevom, ktoré je dobre izolované od okolia. Pre vyhrievanie miestnosti sú tam zabudovaná saunové kachle, na ktorých sú kamene pre polievanie vodou tak aby vzniknutá para na chvíľu zvýšila vlhkosť vzduchu. Sauny môžu byť vo vnútri budovy alebo tiež vonku. Vnútorné sú väčšinou kabíny umiestnené v rohu, medzi tri steny alebo v celej miestnosti o štyroch stenách. Vonkajší potom bývajú v podobe domčekov, chalúpok, dreveníc, zrubov či sudov.

Správny postup saunovania

Pre správne saunovania je potrebné dodržiavať základné pravidlá. Pred vstupom do sauny sa umyte mydlovou vodou a osušte.Délka pobytu by mala byť približne desať až pätnásť minút, ale záleží na vás aká dĺžka pobytu je vám príjemná. Pri saunovaní sa môžete masírovať kefou pre lepšie prekrvenie pokožky.

Po samotnom saunovaní je dôležité správne ochladenie. To by malo byť pozvoľné najprv pod studenou sprchou následne potom môžete použiť napríklad ochladzovací kúpeľ. Po ochladení už môžete relaxovať na lehátku. Nezabúdajte ani na priebežné dopĺňanie tekutín.

Pre maximálny účinok by sa mal celý proces zopakovať najlepšie trikrát. Po poslednej fáze si odpočiňte dlhšie a ošetrite telo vhodnou kozmetikou. Ak idete do sauny prvýkrát je najlepšie sa obrátiť na niekoho skúseného, ​​kto vám s vašimi začiatky v saune pomôže.

Pár kultúrnych zaujímavostí

Podobné sauny ako vo Fínsku nájdete aj v Estónsku, a to z dôvodu blízkosti ich kultúr. V Ruských saunách je zasa oveľa väčšiu vlhkosť, pretože voda sa nevyužíva ich k polievanie kameňov, ale aj na umývanie Tradičným ruským nápojom užívaným pri saunovaní je čaj. Naopak v Japonsku sa človek najprv prudko ohreje v horúcej vode a potom sa pomaly chladí na vzduchu. Aj vo Švédsku sú sauny bežné, nie sú ale tak teplé a je v nich nižšia vlhkosť.

Rituály a ceremoniály

Stále častejšie sa u nás stretávame so zážitkovým saunovanie, pri ktorom saunový mág vykonáva rôzne rituály a ceremoniály. Ceremoniály sú tradičné, relaxačné, beauty procedúry a peeling alebo napríklad saunové show. Toto všetko robí skúsený človek, ktorý celý proces vedie, rozpráva príbehy, pridáva esencie na kamene, ponúka rôzne ingrediencie a ľad, to všetko za sprievodu hudby. Tento zažije naozaj stojí za to vyskúšať.